Get Adobe Flash player

Adres:

Wylezin, ul. Polna 3
05-555 Tarczyn
POLAND

tel/fax: +48 22 72 77 584

mobile: +48 501 29 77 56

W poszukiwaniu wysokiej jakości.

W poszukiwaniu wysokiej jakości.

Trafny wybór odmian do sadu niejednokrotnie decyduje o powodzeniu uprawy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku czereśni. Już kilka lat temu sygnalizowaliśmy, że wkrótce, tzn. gdy wejdą w owocowanie drzewa nowych, wielkoowocowych odmian, trudno będzie sprzedać owoce tych starych i drobnoowocowych.

W minionym sezonie byto to widać bardzo wyraźnie. Czereśnie nowych, atrakcyjnych odmian (m.in. ‘Ve¬ga’, Vanda’, Techlovan’, ‘Summit’, ‘Kordia’, ‘Lapins’, ‘Sylvia’ czy ‘Regina’) cieszyły się dużym popytem, mimo wysokich cen za1 kg. Owoców drobnych sadownicy nie mogli sprzedać, chociaż proponowali odbiorcom cenę kilka razy niższą niż za owoce odmian nowych. W handlu czereśniami liczy się przede wszystkim wielkość owoców oraz ich świeżość. Wysoką cenę można uzyskać za owoce o średnicy co najmniej24 mm, co odpowiada masie powyżej8,5 g. Jedynie dla czereśni odmian wczesnych, np. ‘Burlat’, kryterium wielkości jest mniej rygorystyczne. Wczesne odmiany mogą mieć masę okoto 7-7,5 g. Owoce powinny mieć ponadto błyszczącą skórkę, która świadczy o tym, że są świeże. U niektórych odmian skórka traci połysk, jeśli zbiór przeprowadzany jest zbyt późno. Do takich odmian należy m.in. ‘Kordia’. Nie można opóźniać jej zbioru. Trzeba go przeprowadzić wówczas, gdy skórka owoców ma barwę wiśniową, a nie czarną.

Do handlu nie nadają się odmiany o owocach miękkich, choćby były najsmaczniejsze i osiągały duże rozmiary. Przykładem takiej wielkoowocowej odmiany jest ‘Sunburst’, która mimo niezwykle okazałych owoców nie nadaje się do obrotu, z powodu bardzo miękkiego, łatwo odgniatającego się miąższu.

Z punktu widzenia sadownika wskazane jest, aby owoce czereśni były niepodatne na pękanie i gnicie, a drzewa – na raka bakteryjnego. Dużą rolę odgrywa również termin dojrzewania owoców. Najbardziej opłacalna jest uprawa odmian wczesnych lub bardzo późnych, gdyż za ich owoce producenci uzyskują najwyższe ceny.

Najbardziej wartościową wczesną odmianą jest ‘Burlat’, w grupie odmian średnio wczesnych dużą wartość mają czereśnie: ‘Vanda’, Techlovan’, ‘Vega’ i ‘Summit’, a w grupie odmian późnych: ‘Lapins’, ‘Kordia’, ‘Sylvia’ i ‘Regina’. Odmiany te charakteryzują się dobrą plennością oraz wysoką jakością owoców. Umożliwiają podaż czereśni na rynek w okresie ośmiu tygodni. Nie są to jeszcze odmiany idealne, mają zalety i wady. Dlatego w bogatej kolekcji i w doświadczeniach odmianowych Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa poszukujemy odmian jeszcze lepszych, które w przyszłości znajdą się w naszych sadach.

 

Odmiany z Ukrainy

 

Prezentujemy kilka odmian hodowli ukraińskiej, które w sezonie 2008 r. bardzo nam się podobały, a w warunkach naszego kraju nie byty dotychczas oceniane. Wprowadzenie do badań większości z nich zawdzięczamy prof. Lilii Iwanownej Taranienko z Artiemowskiej Stacji Doświadczalnej w okręgu Donieckim, która w czasie swej wieloletniej pracy zawodowej hodowała oraz badała nowe odmiany czereśni i wiśni. Część odmian uzyskaliśmy od polskich szkółkarzy.

 

Odmiany wczesne

 

W grupie odmian wczesnych, porównywanych z ‘Burlatem’, wyróżnia się ‘Jarosławna’. Jest to czereśnia o owocach ciemnoczerwonych, lśniących, kształtu owalnego. Osiągają one masę około7 gi dojrzewają 4 dni przed ‘Burlatem’. Miąższ jest średnio twardy (półchrząstkowy), słodko-kwaskowy, smaczny. Ciekawą wczesną odmianą czereśni jest również ‘Walerija Nr 1′.

Jej owoce są średniej wielkości, osiągają masę około 6,5-7,5 g, mają kształt wydłużony. Okrywa je ciemnoczerwona, lśniąca skórka. Miąższ jest dość jędrny, słodko-kwaskowy, soczysty i bardzo smaczny. Termin dojrzewania owoców jest zbliżony do czereśni ‘Burlat’. Obawiamy się jednak, że owoce tej odmiany będą podatne na pękanie w czasie deszczu.

 

Razem z czereśnią ‘Burlat’ dojrzewają również owoce odmiany ‘Łuczista’. Są one także bardzo atrakcyjne. W 2008 r. osiągały masę około7 g, miały szeroko sercowaty kształt, a atrakcyjności dodawała im jasnożółta, lśniąca skórka, której prawie całą powierzchnię pokrywał piękny łososiowo czerwony rumieniec. Miąższ tej czereśni jest średnio jędrny, jasnokremowy, soczysty i bardzo smaczny.

 

Kilka dni po odmianie ‘Burlat’ dojrzewają owoce odmiany ‘Ljubawa’. Jest to czereśnia wielkoowocowa, o masie około10 g. Jej owoce mają kształt szeroko sercowaty, okryte są ciemnoczerwoną, lśniącą skórką, która z czasem czernieje. Dlatego należy pamiętać o terminowym zbiorze tych owoców. Miąższ jest chrząstkowy, słodkawy, trochę mało soczysty, ale smaczny.

Odmiany średnio wczesne

Ciekawą odmianą o średnio wczesnym terminie dojrzewania jest ‘Studientka’.

Jej owoce dojrzewają na początku lipca, około 3 dni przed czereśnią ‘Vanda’. Osiągają one masę około8,5 gi mają nerkowaty kształt. Skórka ma barwę wiśniową, miąższ jest chrząstkowaty, dość soczysty, z lekką goryczką, średnio smaczny. Odmianą o bardzo pięknych owocach, dojrzewających w tym samym czasie co Techlovan’, jest ‘Wasilica’.

Jej owoce osiągają masę powyżej10 g, mają kształt szeroko sercowaty. Okrywa je wiśniowa, błyszcząca i dość mocna skórka. Miąższ jest twardy, chrząstkowaty, bardzo smaczny. Wadą tej odmiany jest pękanie owoców w zagłębieniu szypułkowym. Było to obserwowane nawet w czasie pięknej sprzyjającej czereśniom pogody, jaką mieliśmy minionego lata. Ładne, duże owoce, choć mniejsze od ‘Wasilicy’, ma również ‘Katiusza’. Osiągają masę około9 g, mają kształt okrągły, wyraźnie spłaszczony na biegunach. Skórka jest twarda i bardzo ciemna, prawie czarna, ale błyszcząca i atrakcyjna, miąższ bardzo twardy, dość soczysty, smaczny. Kolejną ciekawą odmianą o średnio wczesnym terminie dojrzewania owoców jest ‘Annuszka’. Jej owoce mają kształt nerkowaty. Okrywa je gruba skórka barwy wiśniowej. Miąższ jest chrząstkowaty, bardzo smaczny.

 

Odmiany późne

 

W 2008 r. wśród odmian czereśni o późnej porze dojrzewania owoców wyróżniała się ‘Ruksandra’. Termin dojrzewania owoców tej odmiany jest zbliżony do ‘Kordii’. Jej owoce są bardzo ładne, duże, osiągają masę blisko10 g, mają kształt nerkowaty. Okrywa je gruba skórka barwy żywoczerwonej, a w pełnej dojrzałości wiśniowo czerwonej. Owoce są dość soczyste, bardzo smaczne, zawierają dużo cukru, a dzięki temu, że są bardzo twarde, będą bardzo dobrze znosić transport.

 

W artykule przedstawiono wstępne wyniki obserwacji ciekawie zapowiadających się odmian czereśni ukraińskich. Na bardziej szczegółowe informacje musimy jeszcze poczekać. Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie problemy w uprawie czereśni rozwiąże dobór odmian. Pękaniu owoców, szkodom wyrządzanym przez ptactwo, występowaniu chorób należy zapobiegać (lub zwalczać) także przez odpowiednie zabiegi agrotechniczne i właściwą ochronę drzew.

 

 

Dr Elżbieta Rozpara

Mgr Agnieszka Głowacka

ISiK – Skierniewice